حق شناس

http://www.plus.welayatnet.com/19851

غرب و تفرقه در خاورمیانه
با به خطر افتادن جایگاه آمریکا در منطقه، به خاطر اضمحلال داعش از عراق و سوریه ، صدای استقلال طلبی کردها که خیلی وقت پیش نیز به گوش می رسید، امروز رساتر شده است. اما این جدایی طلبی در دل خود دارای خطرات آشکار و نهان بسیاری است.اکنون که دست‌نشاندگان آمریکایی (داعش) در منطقه، در حال نابودی هستند، آمریکا با تعویض و گاها تغییر بازیگران منطقه‌ای خود، سعی دارد با ایجاد تفرقه‌های قومی قبیله‌ای در عراق، سوریه و ایران، فتنه ای دیگر به پا کند. آمریکا می خواهد از طریق تحریک قبایلی مانند: ترکمن‌های عراق در مناطق شمالی مخصوصاً کردهای عراق در مناطق شمال شرقی و شرق عراق، به هدفش برسد. در این میان، حادثه‌ خطرناکی که امکان وقوع دارد، زنده شدن اختلافات مذهبی و درخواست جدایی‌طلبی مذهبی، خصوصاً میان سنی‌ها و شیعه‌های عراق است. آمریکا در هر دو گروه از مسلمانان، دارای جریان‌های سرسپرده‌ای است که می‌توانند برآتش این اختلافات و جدایی‌طلبی‌ها بِدَمند. آینده‌ای پرفراز و نشیب و صد البته خطرناک در انتظار خاورمیانه است. درصورتی‌که ترکمن‌ها اعلام استقلال کنند، بیشترین درگیری را ازلحاظ سیاسی با ترکیه خواهند داشت و با توجه به خصوصیات دولتمردان حاکم بر ترکیه، باید درگیری‌های سیاسی و تنش‌های مرزی شدیدی را انتظار داشت. از طرفی اعلام جدایی‌طلبی اهل تسنن‌،‌ در صورت وقوع، باعث می‌شود کشور عراق وارد بحران جدیدی،‌ از نوع جدایی‌خواهی مذهبی شود. این امکان نیز محتمل است تا برای به ثمر نشستن استقلال و سرعت در نتیجه گیری، کردها و اهل تسننِ خواهان جدایی‌طلبی،‌ با یکدیگر متحد شوند. با وجود قرابتی که از لحاظ محل زندگی با یکدیگر دارند، اصلاً بعید نیست. پاره‌ پاره شدن کشور عراق که محل نزاع و مرکز تنش‌آفرینی غربی‌‌ها، خصوصاً آمریکا شده‌، باعث آسیب‌پذیر شدن منطقه از جهتی‌،‌ تسریعِ خلل آفرینی در خاورمیانه توسط آمریکایی‌ها از طرف دیگر خواهد شد. ضمن این که با این اتفاقات، آمریکا به راحتی می تواند فشارهای دیپلماتیک و غیر دیپلماتیک به ایران وارد کند و به دنبال آن، امتیازهایی را که می خواهد، بواسطه این فشارها در منطقه به دست بیاورد. تجربه نشان داده هر وقت مسلمانان خصوصاً در عراق به صحبت‌های مرجعیت بزرگ تشیع حضرت آیت‌الله‌العظمی سیستانی(دام‌ظله)‌ در خصوص حفظ وحدت ملی در عراق، گوش فرادادند، توانستند با موفقیت و پیروزی از کنار مشکلات گذر کنند. امید است این بار نیز فرامین بزرگان، راهگشای مشکلات جهان اسلام شود؛ پیام مراجع دینیِ تراز اول در منطقه، کماکان حفظ وحدت در مقابل دشمنان می باشد.

غرب و تفرقه در خاورمیانه

11 0
ثبت نظر
1396/07/23-08:18
http://www.plus.welayatnet.com/19850

فرصتی طلایی که نظام به فتنه‌گران داد
نظام اسلامی، در ایام بعد از انتخابات 88 امکان سخنرانی در تلویزیون را به شرط لغو تظاهرات، در اختیار میرحسین موسوی قرار داد؛ این فرصت، غیر از فرصتِ بیانیه پراکنی‌های ایشان بود. بنابراین، ادعای عدم مهلت به فتنه‌گران برای دفاع از خود، ادعایی پوچ است.عده ای ادعا می‌کنند که نظام به کاندیداهای شکست خورده سال 88 اجازه سخنرانی و دفاع از خود را نداده و نمی‌دهد؛ این ادعا، ادعای صادقی نیست، سران فتنه، به ویژه میرحسین موسوی، از سعه‌ی صدر نظام، نهایت سوء استفاده را کردند؛ بیانیه‌های 18 گانه آقای موسوی که چندین ماه، امنیت کشور را مخدوش کرد، از مصادیق بارز آزادی کاندیداها در اظهار نظر و بیان خواسته‌های خود بود.[1] علاوه بر سخنرانی‌ها و بیانیه پراکنی‌ها، استفاده از شبکه‌های مجازی و ماهواره‌ها، یک فرصت طلایی دیگری نیز در اختیارشان بود، که با لجاجت و وسوسه‌ی خنّاسان، آن را سوزاندند! آیت‌الله هاشمی شاهرودی می‌گوید: آقای موسوی و... را به قوه‌ی قضائیه دعوت کردیم. آقای موسوی برای تظاهرات اعلامیه داده بود؛ گفتم آقا! این‌کار را نکنید و از این کار دست بکشید. اگر به نتایج انتخابات اعتراضی دارید، آقا قبول دارند و هیئتی را برای بررسی معین می‌کنند؛ گفت شرط لغو بیانیه این است که به من اجازه بدهند در صدا و سیما صحبت کنم؛ گفتم می‌شود این کار را کرد، به دفتر آقا زنگ زدم، به دبیر وقت شورای امنیت هم زنگ زدم و گفتم آقای موسوی چنین شرطی دارد؛ گفتند ما ترتیب کار را می‌دهیم؛ گفتم باید به صدا و سیما بگویید که زمان بگذارند تا ایشان صحبت کند؛ بعد گفتم آقایان با شرط شما موافقند، شما هم تظاهرات را لغو کنید. آنجا پیش ما قول داد این کار را بکند و آنها هم واقعاً حاضر بودند که به ایشان برای صحبت در تلویزیون وقت بدهند. اما از پیش ما که رفت، خنّاسان ذهنش را عوض و کار خودشان را کردند.[2] در هیچ کجای دنیا به یک کاندید شکست خورده، چند ماه اجازه‌ی متشنّج کردن جو کشور را نمی‌دهند؛ بنابراین سران فتنه نه تنها، فرصت بیان دیدگاه‌های خود را داشتند بلکه از این فرصت نهایت سوء استفاده را نیز کردند. فتنه‌گران را با حضرت زینب کبری(سلام‌الله‌علیها) و نظام را با یزید مقایسه کردند! ادعا کردند که یزید ملعون به حضرت زینب کبری(سلام الله علیها) اجازه سخنرانی داد! در جواب باید گفت: در هیچ کجای تاریخ نداریم که حضرت زینب(سلام‌الله‌علیها) برای افشاگری‌های خود، از یزید اجازه گرفته یا اینکه یزید اجازه‌ای به حضرت، جهت سخنرانی داده باشد؛[3] ضمن اینکه یزید ملعون، آل الله را برای تحقیر به شام کشاند نه برای خطبه‌ خواندن. براستی فتنه گران، چه هدفی را دنبال می‌کنند؟! چرا نمی‌خواهند شکست خود را بپذیرند، به چه دلیل کشور را چندین ماه به آشوب کشاندند؟! به چه حقی مسبب ریخته‌شدن خونهای پاک جوانان غیور ایران زمین شدند؟! چرا هیچ سندی دال بر پیروزی خود ارائه نکرده و نمی‌کنند؟! چرا در پیشگاه خدای متعال و ملت شهید پرور، اظهار ندامت نمی‌کنند و همچنان بر مسیر غلط خود پافشاری و اصرار دارند؟!

فرصتی طلایی که نظام به فتنه‌گران داد

8 0
ثبت نظر
1396/07/23-07:07
http://www.plus.welayatnet.com/19849

دولت بدعهد آمریکا جایگاه خود را در چشم مردم ایران و جهان از دست داده است.
جامعه‌ مدرسین حوزه‌ علمیه قم در بیانیه ای با محکوم نمودن سخنان ضد ایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تصریح کرد:دولت دروغگو، فریبکار و بد عهد آمریکا در چشم مردم ایران و جهان دیگر جایگاه خود را از دست داده است.جامعه‌ مدرسین حوزه‌ علمیه قم سخنرانی ضد ایرانی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را محکوم و بیانیه‌ای را صادر کرد. در این بیانیه که به امضای آیت‌الله محمد یزدی رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیده، آمده است: دور جدید گزافه گویی‌های رئیس جمهور بی منطق و گستاخ آمریکا در تشدید سیاست‌های خصمانه ضد ایرانی بار دیگر چهره ظالم و خبیث او را آشکارتر کرد. در این بیانیه می‌خوانیم: دولت مستکبر آمریکا که مؤسس و حامی اکثر گروه‌های تروریستی و جنایتکار است در حالی ایران را به اقدامات بی‌ثبات کننده متهم می‌کند که رژیم های دست نشانده و دیکتاتور در پناه حمایت‌های پیدا و پنهان آمریکا سال‌هاست پیشگام نقض حقوق بشر و ستمگری هستند. در بیانیه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح شده است: اقدامات غیر مسئولانه آمریکا در حمایت از تروریست‌های داعشی و صهیونیست‌های غاصب، منطقه غرب آسیا را به منطقه‌ای پر آشوب تبدیل کرده است. جهان، امروز در آتش خشونتها و فتنه‌هایی می‌سوزد که هیزم آنها را حکومت آمریکا فراهم کرده است. این بیانیه می‌افزاید: آمریکا به عنوان بزرگترین ناقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی، عدم تعهد خود به توافق‌نامه هسته‌ای را بار‌ها در عمل نشان داده است. اعلام عدم پایبندی ایران به برجام و تلاش برای افزایش تحریم‌های ظالمانه، غیر قابل اعتماد بودن این دولت بی‌مسئولیت را بر تمام جهانیان آشکار کرد. تحریف نام تاریخی خلیج فارس و استفاده از عناوین مجعول بیش از آنکه خدشه‌ای بر این نام باشکوه وارد کند اوج نادانی و حماقت گویندگانش را نشان می‌دهد. این بیانیه تاکید دارد که ملت مجاهد ایران این حرفهای تکراری و اتهامات واهی را چون همیشه پوچ و بی‌ارزش می‌داند و مسیر ایستادگی خود در حمایت از مظلومان منطقه و مبارزه با رژیم‌های جبار را ادامه خواهد داد. «ایران اسلامی به خواست خداوند متعال و الطاف حضرت بقیه‌الله الاعظم (عجل الله تعالی فرجه الشریف) و هدایت‌های رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای «مدظله‌العالی» و پاسداری رزمندگان سلحشور خود، سایه شوم گروه‌های تروریستی را از منطقه کم خواهد کرد و در راه دفاع از نظام اسلام، تجهیز و توانمند سازی در تمام عرصه‌های متعارف نظامی را حق خود می‌داند.» در این بیانیه آمده است: ملت مبارز و انقلابی ایران سیاست‌های خباثت‌آلود استکبار در منطقه‌ را عمیقاً می‌شناسد و قاطعانه پاسخ خواهد داد. قدرت و موجودیت نیروهای مسلح به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای دفاع از کیان کشور که بر اساس مبانی اسلام و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به‌وجود آمده، ادامه خواهد یافت و هیچ جریانی حق یاوه گویی و اتهام‌زنی به این مجاهدان سرافراز را ندارد. در انتهای این بیانیه تصریح شده است: جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن محکوم کردن سخنان تکراری و بی‌محتوای رئیس جمهور آمریکا از پاسخ قاطع مسئولین به این گستاخی‌ها تشکر می‌نماید و اعلام می‌دارد دولت دروغگو، فریبکار و بد عهد آمریکا در چشم مردم ایران و جهان دیگر جایگاه خود را از دست داده است و آمریکای امروز یک آمریکای منزوی است. موج گسترده بیداری ملت‌های مبارز، پرده تزویر و ستم این رژیم مستکبر را بیش از پیش کنار زده است و در باتلاقی که برای خودش ایجاد کرده، فرو خواهد رفت.

دولت بدعهد آمریکا جایگاه خود را در چشم مردم ایران و جهان از دست داده است.

10 0
ثبت نظر
1396/07/23-06:03
http://www.plus.welayatnet.com/19848

قیام حسینی و برداشتی نادرست
هدف قیام امام حسین(علیه‌السلام) نمایاندن چهره واقعی بنی امیه و اصلاح امت پیامبر بود.برخی می‌گویند: امام حسین برای آنکه حاکم مدینه می‌خواست از او بیعت بگیرد؛ از مدینه فرار کرد و هدفش قیام و انقلاب نبود! در پاسخ باید گفت که نیت هر فرد در سخنان و با رفتار وی معلوم می‌شود و امام حسین(علیه‌السلام) در سخنانشان فرمودند:«وَانَّما خَرَجْتُ لِطَلَبِ اْلا صْلاحِ فِى اُمَّةِ جَدِّى ارِيدُ اَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَاَنْهى عَنِ الْمُنْكَرِ وَاَسيرَ بِسِيرَةِ جَدِّى وَاَبى؛ و همانا هدف من از اين سفر امر به معروف و نهى از منكر، اصلاح مفاسد امت و زنده كردن سنت جدم رسول خدا و رسم پدرم است.»[مثیر الاحزان، ص۲۸] در رفتار حضرت نیز می‌بینیم که ایشان به دعوت کوفیان و با فرستادن نماینده به کوفه، قیام را آغاز کرده و پس از آنکه ۱۲هزار نفر با حضرت مسلم بیعت کرد؛ راه کوفه را درپیش گرفتند. چطور می‌توان نام این اقدام را چیزی جز قیام گذاشت؟[تاریخ طبری، ج۵، ص۳۴۸] و باز در رفتار حضرت دیده شد که پس از رسیدن خبر عهدشکنی کوفیان و شهادت حضرت مسلم، حرکت و قیام حسینی متوقف نشد؛ کاری که با فرار اصلا همخوانی ندارد. باتوجه به این موارد و ده‌ها مورد دیگر، تنها قصد امام، قیام و انقلاب بوده که بهانه جویان نمی‌توانند در آن شک و تردیدی کنند.

قیام حسینی و برداشتی نادرست

10 0
ثبت نظر
1396/07/22-05:39
http://www.plus.welayatnet.com/19845

فرهنگ عاشورا، قیام در مقابل ظلم
قیام و حرکت اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) نه‌تنها در تاریخ تشیع ماندگار شده بلکه در تاریخ اسلام حرکتی تأثیرگذار و غیرقابل‌انکار است. ازاین‌رو قلم‌های زیادی برای تبیین و تشریح آن در جوهر فرورفته و حتی بر آن شدند تا آن را برای خود کند. این در حالی است که بسیاری هدف قیام را صرفاً مقابله با حاکمیت می‌دانند ومعتقدند که تبیین و ترویج قیام عاشورا و اهداف قیام امام حسین (علیه‌السلام) دیگر برای مردم و ایران مفید نیست و حتی می‌تواند برای انقلاب اسلامی مضر هم باشد، چرا که با تبیین اهداف عاشورا مردم برای مبارزه با حکومت تشویق و تهییج می‌شوند. البته این گفتار اشتباه نشان‌دهنده این اتهام به قیام حسینی است که قیام اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) صرفاً دارای بعد خشونت‌آمیز است که ملت‌ها فقط یک‌بار از آن می‌توانند استفاده کنند و استفاده از این عبرت تاریخی صرفاً برای مبارزه با حکومت‌ها است و بعد از رسیدن به مقاصد خویش، دیگر به آن نیازی نیست و به مسائل و اهداف آن نمی‌پردازند. هنگامی‌که اباعبدالله (علیه‌السلام) هدف از حرکت و قیام خود را بیان می‌کند، متصل کردن انگیزه‌ها و اهداف دروغین به قیام حسینی کاری گزافه و بیهوده است. امربه‌معروف و نهی از منکر به‌منظور اصلاح دین نبی مکرم اسلام، شاه‌بیت دیوان اباعبدالله است. امام حسین (علیه‌السلام) در نامه‌ای به برادر خود محمد حنفیه این‌چنین نگاشته است: «به‌درستی كه من بیهوده، گردنكش، ستمگر و ظالم حركت نكردم، بلكه برای اصلاح در امت جدم محمد (صلَّی‌الله‌علیه‌وآله) حركت كردم و می‌خواهم امربه‌معروف و نهی از منكر كنم و به روش جدم محمد (صلَّی‌الله‌علیه‌وآله) و پدرم علی بن ابی طالب (علیه‌السلام) رفتار كنم.» (1) این نامه مشهور به‌وضوح خبر از دلیل قیام اباعبدالله الحسین (علیه‌السلام) می‌دهد. اما قرار گرفتن در برابر حکومت‌ها بستگی به اقتضائات زمانی و مکانی خاص خود دارد. امام حسین (علیه‌السلام) چندین ماه پیاپی در زمان معاویه، امامت شیعه را عهده‌دار بود اما قیام نکرد زیرا شرایطش فراهم نبود. پس از روی کار آمدن یزید که علناً شرب خمر، سگ بازی و بوزینه بازی می‌کرد، وقتی والی کوفه برای بیعت گرفتن نزد اباعبدالله الحسین آمد، به والى مدینه نیز فرمودند: «ما از خاندان نبوّت و معدن رسالت و جایگاه رفیع رفت‌وآمد فرشتگانیم... درحالی‌که یزید مردى است، فاسق، می‌گسار، قاتل بی‌گناهان؛ او کسى است که آشکارا مرتکب فسق و فجور می‌شود؛ بنابراین، هرگز شخصى همانند من، با مردى همانند وى بیعت نخواهد کرد.» (2) با توجه به همه موارد مذکور با فرض بر اینکه قیام، با درنظر داشتن مقتضیات زمان و مکان واجب هم بشود، قیاس حکومت فاسقی مثل یزید‌ابن معاویه با همچون انقلاب اسلامی که نتیجه مجاهدت‌ها و رنج کشیدن مبارزان بزرگی بوده است کاملا اشتباه است، چراکه قیام امام حسین (علیه‌السلام) در مقابل فساد، نفاق و تزویر بود و انقلاب اسلامی با وجود همه مشکلات، جنگ تحمیلی و تحریم‌های ظالمانه و بین‌المللی، تبدیل به الگوئی برای ملت‌های آزاده شده است و ما شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در حوزه‌های علم و فناوری، صنایع دفاعی و موشکی، علوم پزشکی و... هستیم. پی‌نوشت: ۱. «و أَنِّی لَم أَخرُج أَشِراً و لَا بَطراً و لَا مُفسِداً و لَا ظَالِماً و إِنَّمَا خَرَجتُ لِطَلبِ الإِصلاَحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی صلَّی الله علیه و آله، أُرِیدُ أَن آمَرَ بالمَعرُوفِ و أَنهی عَنِ المُنكَر و أسِیرُ بِسِیرةِ جَدِّی و أبی علی بن أبی طالب علیه السلام»؛ بحارالانوار، ج ۴۴، چاپ2، موسسه الوفا لبنان، ص ۳۲۹. ۲. «اِنَّا اَهْلُ بَیْتِ النُّبُوَّهِ، وَ مَعْدِنُ الرِّسالَهِ، وَ مُخْتَلِفُ الْمَلایِکَهِ... وَ یَزیدُ رَجُلٌ فاسِقٌ شارِبُ الْخَمْرِ، قاتِلُ النَّفْسِ المُحَرَّمَهِ، مُعْلِنٌ بِالْفِسْقِ، وَ مِثْلِی لا یُبایِعُ لِمِثْلِهِ»؛ بحارالانوار، ج ۴۴، چاپ2، موسسه الوفا لبنان، ص ۳۲۵.

فرهنگ عاشورا، قیام در مقابل ظلم

12 0
ثبت نظر
1396/07/19-10:13
http://www.plus.welayatnet.com/19842

ترکیه و پسا جدایی کردستان عراق
با استقلال کردستان عراق، ترک‌ها برای ترانزیت کالا به خلیج فارس با مشکلات جدی و جدیدی روبرو خواهند شد.

13 0
ثبت نظر
1396/07/17-06:44
http://www.plus.welayatnet.com/19567

عید نوروز، سرآغاز طراوت طبیعت
عید نوروز، سرآغاز طراوت طبیعت

41 0
ثبت نظر
1395/12/25-07:34
http://www.plus.welayatnet.com/19539

هدیه دادن در عید
هدیه دادن در عید

21 0
ثبت نظر
1395/12/24-05:50
http://www.plus.welayatnet.com/19521

دستاوردهای مهم چهارشنبه آخر سال
سوختگی ،نقص عضو،سقط جنین،سکته قلبی ومرگ ،دستاوردهای مهم چهارشنبه آخر سال

38 0
ثبت نظر
1395/12/23-08:03
http://www.plus.welayatnet.com/19519

بهترین هدیه به آتش نشان ها
به احترام شهدای آتش نشان مواد منفجره چهار شنبه سوری :تحریم !

35 0
ثبت نظر
1395/12/23-07:53